• Proje Tarihi Haliç Tersanesi'ni kapsıyor mu?

  Hayır, Fatih Sultan Mehmet'in imzasını taşıyan tarihi Haliç Tersanesi, Haliç Yat Limanı projesi kapsamı dışındadır.

 • Haliç Yat Limanı'nda AVM olacak mı?

  Hayır, projede AVM bulunmamaktadır. Sosyal, kültürel, turizm ve ticari alanlardan oluşan proje çok sayıda yeni iş alanları oluşturarak, gençliğimize istihdam olanakları sağlayacaktır.

 • Projenin amacı nedir?

  1960'lı yıllarda başlayan sanayileşme ve sonraki yıllarda oluşan yapılaşma sürecinde geri planda kalan ve metruk yapılardan oluşan bölgenin tarihine, kültürel yapısına ve yeni İstanbul kimliğine uygun olarak yenilenmesi hedeflenmektedir. Proje hayata geçtiğinde hem İstanbul halkına hem de İstanbul markasına hizmet edecektir.

 • Haliç'in tarihi ve kültürel dokusunu proje nasıl etkileyecek?

  Haliç Yat Limanı Projesi, bölgenin tarihi dokusunu ve ruhunun altını çizen bir planlama ile gerçekleştirilecektir. Tahsis edilen alandaki çürümeye yüz tutmuş yapıların yeniden topluma kazandırılma işlevinin yanı sıra, yeşil alanlar arttırılacak ve sosyal alanlarla birlikte sürekli yaşayan bir kompleks oluşturulacaktır.

 • Haliç Yat Limanı Projesi'nde otel olacak mı?

  Dünyanın sayılı turizm şehirlerinden biri haline gelen İstanbul'un otel ihtiyacı halen devam etmektedir. Tarihi Yarımada, dokusu itibariyle her zaman tercih edilecek bir bölgedir. Haliç Yat Limanı Projesi bölgenin daha da güzelleştirilmesini ve turizme kazandırılmasını sağlamasının yanı sıra İstanbul'a artı 1 milyon turist akışını destekleyecek bir girişim olacaktır. Bölgenin ruhuna uygun iki otel hizmet verecektir.

 • Projeye sivil toplum kuruluşları dahil edilecek mi?

  İstanbul'un sahip olduğu tarih, kültür ve doğanın korunarak hayata geçirilecek olan Haliç Yat Limanı Projesi, toplumun hassasiyetleri göz önünde bulundurularak, uzman kurulu ve sivil toplum kuruluşlarının fikir ve önerileri alınarak şeffaf bir süreçle gerçekleşecektir.

 • Haliç Yat Limanı satıldı mı, kiralandı mı?

  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile yapılaşma ve planlama hususları belirlenen Haliç Yat Limanı ve Kompleksi Projesi Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle 49 yıllığına kiralanmıştır.